Chcesz zostać dziennikarzem? Szukasz reklamy? Chcesz pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  lub  zadzwoń 70 840 80 45

Sinice zaatakowały część Bałtyku

Po przebadaniu kąpielisk przez Sanepid podajemy miejsca, gdzie jest zakaz kąpieli:

-Dębkach,

-Karwieńskie Błota Drugie,

-Karwia (wejścia nr 45 i 43),

-Ostrowo,

-Jastrzębia Góra (wejścia nr 22, 23 i 25),

-Władysławowo (wejścia nr 4, 6, 9, 10),

-Władysławowie – Półwyspep (wejście nr 3),

-Chałupy (wejście nr 22),

-Jurata (kąpielisko „Międzymorze”)

oraz w kąpieliskach „Na cyplu” i „Duża Plaża” na Półwyspie Helskim.

Co to są sinice?

Sinice (cyjanofity, cyjanobakterie, cyjanoprokariota, Cyanobacteria), to organizmy samożywne.

Ale to słona woda, upalne lato oraz napływ wody rzecznej z zanieczyszczeniami stwarzają najdogodniejsze warunki do rozwoju tych organizmów w morzu.

Toksyny sinicowe zazwyczaj występują w silnie zanieczyszczonych wodach mórz czy jezior i zbiornikach zaporowych o wysokim stopniu eutrofizacji:

„Główną przyczyną eutrofizacji jest wzrastający ładunek pierwiastków biogennych, przede wszystkim fosforu. Wzrost dopływu fosforu obejmuje nie tylko wzrost zrzutów ścieków, ale także wzrastającą w nich zawartości środków piorących i innych detergentów, zawierających fosfor. Większa ilość tego biogenu związana jest także z intensyfikacją nawożenia oraz wzrostem erozji w zlewni. Wzrost dopływu azotu, drugiego z biogenów, związany jest ze wzrastającą emisją tlenków azotu do atmosfery, a tym samym dużą ich zawartością w opadach atmosferycznych. Do wzrostu ilości azotu przyczynia się również nawożenie ziemi uprawnej, ponieważ fosfor znajdujący się w glebie nie jest pierwiastkiem silnie mobilnym. Silne opady deszczu mogą łatwo wypłukiwać azot z powierzchniowej warstwy gleby oraz z nawozów, przy czym do zbiornika mogą być też wniesione znaczne ilości fosforu.” wikipedia

Akurat jesteśmy w Polsce po silnych opadach deszczu co ma właśnie przełożenie na proces eutrofizacji, który skutkuje powstaniem sinic.

Jak wyglądają sinice i jak je rozpoznać? Po pierwsze po nieprzyjemnym zapachu wody. Po drugie, po formującym się na powierzchni wody gęstym kożuchu sinicowym.

Jakie są powikłania od sinic?

Od łagodnego zatrucia pokarmowego po poważniejsze w skutkach porażenie mięśni, które prowadzi do niewydolności oddechowej.

„Poszczególne gatunki sinic działają szkodliwie na różne organy. Hepatotoksyczne uszkadzają wątrobę, prowadząc nawet do jej niewydolności. To najczęstszy rodzaj toksyn wytwarzanych przez sinice słodkowodne. Sinice neurotoksyczne podrażniają lub uszkadzają układ nerwowy, prowadząc do niszczenia komórek, dermatotoksyczne atakują skórę i błony śluzowe. Istnieje też kategoria sinic kancerogennych, powodujących powstawanie zmian nowotworowych oraz sinice wytwarzające toksyny niespecyficzne, działające powoli, uszkadzające wątrobę, nerki i grasicę.”

Poradnia.pl

Objawy wywolane kontaktem z sinicami:

-biegunkę
-gorączkę
-bóle mięśni i stawów
-pęcherze w jamie ustnej
-uszkodzenie wątroby
-podrażnienie skóry
-skurcze żołądka

-nudności
-wymioty
-ból gardła
-ból głowy

Mogą także wystąpić reakcje alergiczne, takie jak:

-podrażnienie oczu
-astma
-wysypki i pęcherze wokół ust i nosa

Tak więc kiedy zaobserwujemy zielone kożuchy na wodzie, warto przejść w inne miejsce z dala od potencjalnego niebezp;ieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *